Dolegliwości zębów i sposoby ich leczenia

leczenie-kanałowe-tarnowskie-góry

Każdy doskonale wie, jak ważne pod wieloma względami są zdrowe zęby. Nie tylko przyczyniają się one do posiadania pięknego wyglądu i ładnego uśmiechu, lecz również ich stan przekłada się na komfort codziennego życia, a także na ogólne zdrowie całego ciała. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób stara się wszelkimi dostępnymi metodami dbać o zęby i je leczyć. Jakie są więc najczęstsze dolegliwości, które mogą dotknąć zęby, a także jak się je powinno leczyć?

Kamień nazębny

Zdecydowanie najczęściej pojawiającą się dolegliwością zębów jest kamień nazębny. Jest to warstwa nieestetycznego i bardzo niebezpiecznego nalotu, który stopniowo odkłada się na zębach. Składa się na niego ślina, bakterie i resztki pokarmu, które nieusuwane twardnieją i pokrywają szkliwo zęba.
Dlaczego jest to tak poważny problem? Jak się okazuje, kamień nazębny może być powodem naprawdę poważnych chorób. Bardzo szybko może się przyczynić do pojawienia się stanu zapalnego dziąseł, a także może spowodować powstawanie na zębach ubytków.
Jak wygląda leczenie kamienia nazębnego? W takim wypadku najczęściej stosuje się mechaniczne usuwanie przy pomocy specjalnego narzędzia. Często spotkać się można także z leczeniem poprzez piaskowanie lub też z odrywaniem kamienia ultradźwiękami.

Wypełnianie zęba

Kolejnym bardzo często spotykanym problemem z zębami jest próchnica. Pojawia się ona w wyniku oddziaływania na szkliwo zęba kwasów wydzielanych przez bakterie. W wyniku dostarczania do jamy ustnej cukru, który stanowi główny składnik odżywczy wielu bakterii, dochodzi do produkcji kwasu niszczącego szkliwo zębów. Pojawiają się ubytki, które stopniowo niszczą ząb od środka.
Jaka jest najlepsza metoda leczenia? W tym wypadku stosuje się popularne borowanie, czyli mechaniczne usuwanie zniszczonych fragmentów zęba, aż do całkowitego usunięcia z niego próchnicy. Następnie tak oczyszczony ząb należy wypełnić. Stosuje się do tego specjalne substancje, które po utwardzeniu i wypolerowaniu z powodzeniem mogą być użytkowane przez wiele kolejnych lat i są nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka od zwykłego zęba.

Leczenie kanałowe tarnowskie góry

Czasem jednak zdarza się taka sytuacji, gdy ząb jest na tyle mocno zniszczony próchnicą, że jedynym sposobem na jego uratowanie jest leczenie kanałowe. Staje się to konieczne w sytuacji, gdy zatruta zostanie miazga zęba, aż do kanalików nerwowych.
Jak przebiega takie leczenie ? Miazga zębowa musi zostać w całkowicie usunięta, aby nie powodowała pojawiania się stanów zapalnych. Ząb wypełniany jest następnie specjalną polimerową substancją. Na końcu dochodzi do obudowy zęba, który może być z powodzeniem używany kolejne lata.