Najwyższa pora zadbać o środowisko. Jak to zrobić?

torby-ekologiczne

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o ochronie środowiska – i bardzo dobrze. Poziom zanieczyszczenia planety wzrasta z roku na rok, co na pewno nie rokuje pozytywnie na przyszłość. Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na ochronę środowiska mają drobne decyzje podejmowane na co dzień. Nawet takie mało znaczące nawyki, jak zakręcenie kranu podczas mycia zębów czy też gaszenie światła, mają ogromne znaczenie.

Prawidłowe decyzje zakupowe a troska o środowisko

Wybierając się na zakupy, należy pamiętać o tym, by nie korzystać z ogólnodostępnych reklamówek foliowych. Zamiast nich lepiej zdecydować się na torby ekologiczne, które można wykorzystywać wiele razy. Foliowe reklamówki na całe szczęście są w sklepach spotykane coraz rzadziej. Większość placówek rezygnuje z nich na rzecz toreb wykonanych z materiału, bądź też materiałów pochodzących z recyklingu.

Podczas zakupów warto wybierać produkty, które znajdują się w ekologicznych opakowaniach. Planeta Ziemia tonie w stertach plastiku i nie ma sensu, by produkować go jeszcze więcej podczas codziennych zakupów.

Przeprowadzone badania jednoznacznie wykazują, że w Polsce marnuje się bardzo dużo jedzenia. Nie jest to niczym dobrym, jeśli chodzi o środowisko. Obecnie bardzo dużo mówi się o trendzie zero waste, który oznacza rezygnację ze zbędnych rzeczy, a także maksymalne wykorzystywanie tych, które już się kupiło.

Segregacja śmieci ma znaczenie

Badania wykazują, że każdy Polak odpowiedzialny jest za produkcję ponad 300 kg śmieci w skali roku. 90% badanych Polaków deklaruje, że przeprowadza regularną segregację swoich odpadów. Niemniej jednak okazuje się, że jedynie połowa z nich wie, jak zrobić to w sposób prawidłowy.

Warto poszukać w internecie informacji o tym, w jaki sposób należy segregować odpady, by trafiły one do odpowiednich pojemników. Szczególnym problemem są tak zwane elektrośmieci, które powinny zostać oddane w specjalnym punkcie, który zazwyczaj działa na terenie każdego miasta. Trzeba pamiętać o tym, że do worków na śmieci segregowanych nie powinny trafiać odpady zanieczyszczone, opakowania po farbach czy też rozpuszczalnikach.

Podsumowując, to ostatnia chwila, w której planetę Ziemię da się uratować poprzez podejmowanie odpowiednich decyzji. Każdy człowiek codziennie staje przed wieloma trudnymi wyborami, które mogą pomóc mu wyrazić troskę o przyrodę. Wybieranie komunikacji miejskiej, używanie ekologicznych opakowań, inwestycja w torby ekologiczne – to może zrobić każdy z nas bez większego nakładu siły.