Jak działa system nawiewno-wywiewny?

system-nawiewno-wywiewny

System nawiewno-wywiewny wentylacji działa w ten sposób, że wentylatory nie tylko usuwają powietrze z budynku, ale również na jego miejsce dostarczają świeżego powietrze z zewnątrz budynku. Powietrze to dostaje się do środka za pomocą kanałów wentylacyjnych.

System nawiewno-wywiewny- jak działa?

Najważniejsze w tego typu wentylacji jest to, że równocześnie oczyszcza ona dom z powietrza i jednocześnie dostarcza świeże do wewnątrz. Idealnym wyjściem jest sposób, kiedy w pierwszej kolejności dopływać będzie ono do pomieszczeń, które są jak najmniej zanieczyszczone, czyli na przykład do sypialni, natomiast potem do kuchni i łazienki, czyli miejsc narażonych nie tylko na wilgoć, ale też na zanieczyszczenia.

Wentylację tego typu często wykorzystuje się na dużych powierzchniach. Będą to hale sportowe, kina, teatry lub lokale gastronomiczne, galerie handlowe. Jest to również idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wentylacja, ale także trzeba oszczędzać energię. W takich wypadkach idealne będą systemy nawiewno-wywiewne z centralą wentylacyjną, której głównym elementem jest wymiennik ciepła. Pomaga on odzyskiwać energię z ogrzanego, usuniętego wcześniej powietrza. Instalacje taką dopełniają grzałki, filtry, kratki nawiewne i sieć kanałów.

Jak przebiega wentylacja w tym systemie?

Instalacje wywiewne zasysają powietrze poprzez wentylator z pomieszczenia. Następnie wydmuchują je na zewnątrz, a powietrze dopływa poprzez otwory z pomieszczeń, które znajdują się obok, albo z zewnątrz budynku. instalacje wyciągowe mogą stworzyć wewnątrz budynku podciśnienie i dlatego hamują rozprzestrzenianie się powietrza zużytego. Świetnie sprawdza się w miejscach takich jak laboratoria, kuchnie, toalety, garderoby i wiele innych.

Jakie są zalety korzystania z tych systemów?

Głównym plusem jest to , że system nawiewno-wywiewny doskonale nadaje się do prywatnych domów, do lokali użytkowych, czyli właściwie wszędzie. Dzięki temu systemowi wzrasta komfort każdego, kto przebywa wewnątrz pomieszczenia z tym systemem.
System nawiewno-wywiewny sprawdza się w dużych pomieszczeniach, ponieważ poprzez ustalenie ilości powietrza krążącego w pomieszczeniach można wytworzyć nad lub podciśnienie. Możliwości rozmieszczania wentylatorów, nawiewnych, jak i wyciągowych, jest wiele.

Z czego składa się taki system?

System taki składa się z wymiennika ciepła, z filtrów, z sieci kanałów nawiewnych i wyciągowych, z kratek nawiewnych oraz wyciągowych, z grzałki, automatyki, a przede wszystkim z wentylatorów.