Szatki do chrztu – co warto wiedzieć na ich temat?

szatki do chrztu

Biała szatka do chrztu to ubiór, który od zawsze kojarzony jest z tym ważnym sakramentem. Nie ma co ukrywać, że jest to bardzo podniosłe wydarzenie, zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Osoby, które chcą wychować swojego malucha w wierze chrześcijańskiej, muszą pamiętać o wyborze odpowiedniej szatki do chrztu.

Szatki do chrztu i ich znaczenie

Według tradycji to rodzice chrzestni zobowiązani są do zakupu szatki do chrztu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, co ma ona symbolizować. Otóż, biała szatka jest symbolem przemiany zachodzącej w dziecku, które przystąpiło do sakramentu chrztu. Trzeba pamiętać o tym, że chrzest przyjmują także osoby dorosłe i starsze dzieci.

Moment, w którym osoba chrzczona otrzymuje białą szatkę, jest symbolem rozpoczęcia przez nią nowego życia w wierze chrześcijańskiej. Warto pamiętać o tym, że biały kolor symbolizuje czystość oraz niewinność. Dodatkowo jest to kolor elegancki i uniwersalny, nie ma się więc co dziwić, że większość szatek do chrztu jest utrzymanych właśnie w tej kolorystyce.

Kiedy nakłada się szatkę do chrztu?

Osobą, która nakłada dziecku podczas ceremonii chrztu białą szatkę, jest zazwyczaj matka chrzestna. To właśnie ona wprowadza malucha w nowe, duchowe życie.

W wielu kościołach chrzest bardzo często odbywa się już po mszy, toteż matka chrzestna trzyma szatkę przez całą mszę. Podczas ceremonii chrztu to ksiądz mówi, kiedy ma położyć ją na klatce piersiowej malucha.

Rodzaje i modele szatek do chrztu

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba rodziców zwraca uwagę na odpowiednią i uroczystą oprawę ceremonii chrztu. Dlatego też producenci dostarczają na rynek bardzo szeroki wybór, jeśli chodzi o szatki do chrztu. Rodzice mogą wybierać zarówno spośród klasycznych szatek, jak i modeli ozdobionych subtelnymi dodatkami. Niektóre szatki ozdobione są haftem bądź też delikatną koronką czy też wstążką. W ofercie niektórych sklepów dostępne są także personalizowane szafki, które można ozdobić imieniem dziecka oraz datą ceremonii chrztu. Nie ma co ukrywać, że spersonalizowana szatka stanowi piękny prezent, a jednocześnie pamiątkę na całe życie.

Podsumowując, niezależnie od tego, na jaki rodzaj szatki do chrztu zdecydują się rodzice, powinni oni przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak ważnym wydarzeniem w życiu dziecka jest chrzest. Dlatego też wygląd szatki do chrztu ma znaczenie drugorzędne, o wiele ważniejsze jest to, co ma ona symbolizować – czystość, wiarę oraz niewinność świeżo ochrzczonego członka wspólnoty.