Użyteczność hal stalowych w branżach przemysłowych

hale-stalowe

Hale zbudowane ze stali, to obiekty najczęściej wykorzystywane jako magazyny w branży produkcyjnej, przemysłowej oraz logistycznej. Praktycznie wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy, to duże, stalowe konstrukcje. Hale stalowe wyprzedzają popularnością konstrukcje betonowe, a dzięki dużo atrakcyjniejszym warunkom ekonomicznym przy realizacji tychże projektów, inwestorzy coraz chętniej rozważają tego typu przedsięwzięcia.

Główne zalety, jakie hale stalowe posiadają z punktu widzenia inwestora

Hale stalowe to kompaktowe rozwiązania dla różnych gałęzi biznesu, ich przeznaczenie jest bardzo zróżnicowane. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dodatkowe segmenty mogą zostać przyłączone do hali, w sposób nie generujący nadmiernych kosztów. Zaletą jest też krótki czas budowy takich hal. Konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie działalność gospodarcza prowadzona jest na dużą skalę. Rozmiar hal jest na tyle dużą zaletą, że tak naprawdę nie ma sensu budowania z produktów zamiennych.
Swoboda rozbudowy lub demontażu tychże hal, tak aby dostosować projekt do indywidualnych potrzeb zleceniodawcy, jest równie ważna jak wysokość ponoszonych kosztów. Hale stalowe są budowane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża, bezpieczna powierzchnia, zbudowana w ramach konkurencyjnego budżetu.

Funkcjonalność stalowych hal przemysłowych

Hale stalowe są projektowane tak, aby były funkcjonalne oraz bezpieczne. Obszar, gdzie odbywa się produkcja lub montaż gotowych elementów, oraz magazyn na wyroby przeznaczone do dalszej odsprzedaży, powinien być obszarem, którego rozmiar dostosowany jest do wolumenu aktywności tam wykonywanej. Wózek widłowy czy inne urządzenie musi swobodnie móc pracować, bez narażenia na kolizję.
Przestrzeń wyznaczona na pomieszczenia socjalne oraz biurowe musi być odpowiednio dostosowana do liczby pracujących osób.

Obok względów ekonomicznych, ważny jest również walor estetyczny hali przemysłowej. Z reguły jest on spełniony poprzez zastosowanie wysokiej jakości materiałów, oraz takie opracowanie projektu hali, aby wpasowała się w architekturę otoczenia. Częstym wymogiem jest zagospodarowanie terenu wokół, montaż oświetlenia i wdrożenie wszelkich wymaganych przez prawo rozwiązań bezpieczeństwa.

Techniczne aspekty bezpieczeństwa hal stalowych

Bezpieczeństwo hal zależy przede wszystkim od przyjęcia współczynników bezpieczeństwa użytych materiałów, uwzględniających siły, na które są narażone oraz wymaganą wytrzymałość. Niestety, zdarzały się przypadki, że hale stalowe nie wytrzymywały naporu śniegu na dachu i dochodziło do zawalenia się obiektu.
Zapewnienie odpowiedniego systemu konstrukcyjnego, uwzględniającego warunki gruntowe oraz parametry użytkowe budynku, znacząco wpływa na bezpieczeństwo hali stalowej.

Budowanie hali przemysłowej warto powierzyć firmie, która zrealizuje projekt na najwyższym poziomie. Priorytetem jest zapewnienie solidność oraz bezpieczeństwa inwestycji.