Młoty wyburzeniowe do koparek – kupno czy wynajem?

Prace budowlane nie mogą odbywać się bez odpowiedniego sprzętu, narzędzi maszyn i urządzeń, przystosowanych do ciężkich robót.
Wśród nich znajdują się koparki, ładowarki, spycharki, maszyny do zagęszczanie gruntu, równiarki oraz walce i ubijarki. Każde z tych urządzeń wykorzystywane są do określonych robót, a niektóre z nich wykorzystywane są do innych prac, po zamontowaniu dodatkowego elementu. Takim przykładem może być koparka, do której ramienia – oprócz łyżki – może być mocowany młot wyburzeniowy.

Młoty wyburzeniowe do koparek

Każdy sprzęt budowlany musi posiadać atesty i certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa ich użytkowania, dlatego też każdy dodatkowy element, przechodzi surowe kontrole, dopuszczające do zamontowania go na innym urządzeniu. Z tego powodu, każda część maszyny powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości i w odpowiednim zaawansowaniu technologicznym.

Koparki na placu budowy wykonują prace związane z kopaniem dołów, pogłębianiem istniejących rowów, oczyszczaniu terenu z niepotrzebnych kamieni i materiałów sypkich oraz ładowania ich na podstawione samochody ciężarowe. Są bardzo wydajne i znacznie przyspieszają realizację zamierzonych projektów. Dzięki możliwości zamontowania do ruchomego ramienia koparki młota wyburzeniowego, prace można poszerzyć o kruszenie pozostałości budynków, skał czy twardej nawierzchni betonowej lub asfaltowej.

Kupno czy wynajem?

Młot wyburzeniowy nie musi być na wyposażeniu każdej firmy – tę bardzo przydatną część koparki można wypożyczyć w firmie specjalizującej się w wynajmie maszyn i urządzeń budowlanych.
Wynajem tego dodatkowego elementu wiąże się z koniecznością dopasowania go do konkretnej maszyny – nie każda bowiem koparka może obsługiwać dowolny młot. Składa się na ten fakt wiele czynników, takich jak różne marki urządzeń, a więc inne rodzaje mocowań, moc młota, jego masa całkowita oraz inne wymogi techniczne. Z tych powodów, decyzja o wynajęciu młota może okazać się dużo trudniejsza, niż zakup młota u autoryzowanego dostawcy i dopasowanie go do posiadanej koparki.
Zakup młota ma jeszcze jedną zaletę – w razie zbyt wczesnej awarii jakiegokolwiek elementu, producent zapewnia urządzeniu długoterminową gwarancję.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie młota wyburzeniowego

W momencie decyzji o kupnie młota należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, a mianowicie:

 • bezpiecznie zabudowane wszystkie mechanizmy poruszające młotem,
  to nie tylko gwarancja zabezpieczenia przed urazem, ale również
  ochrona urządzenia przed dostaniem się do mechanizmów
  zanieczyszczeń, mogących wpłynąć na jego pracę,
 • zgodność z modelem koparki, do której młot będzie instalowany,
 • jakość wykonania – materiały tylko najlepszej jakości zapewnią niską
  awaryjność urządzenia,
 • łatwość instalacji na ramieniu koparki oraz jego bezproblemowe
  sterowanie.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.